درمان بیمار مبتلا به سرطان خون با سامانه هوش مصنوعی Watson

درمان بیمار مبتلا به سرطان خون با سامانه هوش مصنوعی Watson

کامپیوتر واتسون شرکت IBM همه نوع کاری را می کند، از برد در مسابقات Jeopardy تا پخت غذاهای عجیب. اما حالا ظاهرا بزرگترین شاهکار را انجام داده و ان هم نجات جان یک انسان. پزشکان دانشگاه توکیو گزارش داده اند که از طریق هوش مصنوعی نوع نادری از سرطان خون را در یک بیمار 60 ساله تشخیص دادند، درحالی که چند ماه قبل در تشخیص این بیماری اشتباه کرده بودند.

 

 

سیستم تجزیه و تحلیل واتسون تنها در مدت زمان ده دقیقه با مقایسه تغییرات ژنتیکی بیمار و پایگاه داده خود توانسته درست تشخیص دهد و راههای ممکن برای درمان بیماری را پیشنهاد نماید. پایگاه داده این سیستم شامل اطلاعات حدود 20 میلیون مقاله تحقیقاتی در باب سرطان است. طبق گزارش موجود ظاهرا این سیستم توانسته نوع نادری از سرطان خون را شناسایی کند.

 

 

البته هنوز راه درازی برای استفاده همیشگی واتسون و دیگر سیستم های هوش مصنوعی جهت مشاوره در بیمارستان ها در پیش داریم، اما گزارش فوق حاکی از میزان سودمندی همکاری این سامانه ها با مراکز پزشکی و تشخیص بیماری ها است.

 

با ارائه داده های صحیح نیز این روش پزشکان را در تشخیص دقیق بیماری ها یاری کرده و می توانند هر چه زودتر عملیات درمان را شروع نمایند.

 

 

 

منبع : topinearth

برچسب ها: پزشکی , سلامت و پزشکی , هوش مصنوعی , IBM


نظرات

نکته :
- نظرات شما ممکن است پس از تائید مدیر نمایان شود.
- لطفا از زبان پارسی برای نظر دادن استفاده کنید  1. هیچ نظری ثبت نشده است

    شما اولین نفر باشید !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA Image Reload Image