جدیدترین و بزرگ‌ترین عدد اول کشف شد

جدیدترین و بزرگ‌ترین عدد اول کشف شد

جدیدترین و بزرگ‌ترین عدد اول اخیرا کشف شد. این عدد نسبت به رکورددار قبلی تقریبا پنج میلیون رقم بیشتری دارد. چاپ کردن این عدد بسته به اندازه‌ی فونت بین ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ برگه‌ی کاغذ را پر می‌کند. در یک آزمایشگاه کامپیوتر در یکی از پردیس‌های دانشگاه میسوری مرکزی، کامپیوتر شماره‌ی ۵ در اتاق ۱۴۳، عدد

 

 

جدیدترین و بزرگ‌ترین عدد اول کشف شد

 

دو را به توان عدد صحیح ۷۴۲۰۷۲۸۱ رساند و سپس عدد یک را از آن کم کرد. نتیجه‌ی آن یک عدد اول بود چرا که به غیر از خودش و یک بر هیچ عدد صحیح دیگری بخش‌پذیر نبود. این عدد بسیار بزرگ را فقط می‌توان به زبان ریاضی و با استفاده از توان نوشت: 1 – (274207281) عدد قبلی 1 – (257885161) بود که ۱۷ میلیون رقم داشت.

 

این پانزدهمین عدد اول است که توسط پروژه‌ی جستجوی بزرگ اینترنتی مرسن برای عدد اول (Gimps) کشف شده است. Gimps پروژه‌ای برای داوطلبانی است که به کمک نرم‌افزارهای رایگان به دنبال عدد اول مرسن (Mersenne) می‌گردند. بنیان‌گذار Gimps می‌گوید که همیشه به اعداد اول علاقه داشته و وقت آزاد زیادی در اختیار داشت تا به دنبال آنها بگردد.

 

اعداد مرسن آنهایی هستند که به شکل 1 – (2n)نوشته می‌شوند و n در آن یک عدد صحیح است. این اعداد به احترام «مارین مرسن» (Marin Mersenne)، یک متخصص الهیات و ریاضیدان فرانسوی، مرسن نام‌گذاری شده‌اند. او در قرن هفدهم این اعداد را مطالعه می‌کرد. به عنوان مثال ۳ یک عدد اول مرسن است: 1 – ( 22 ).

 

البته همه‌ی اعداد صحیحی که دو را به توان می‌رسانند، منجر به تولید عدد اول نمی‌شوند. هرچه عدد صحیح بزرگ‌تر شود، اعداد اول کمیاب‌تر می‌شود. اما همیشه می‌توان یک عدد اول پیدا کرد، فقط پیدا کردن‌اش سخت‌تر می‌شود. روی هم رفته، تاکنون فقط ۴۹ عدد اول مرسن شناخته شده است.

 

برای کامپیوتر شماره ۵ در اتاق ۱۴۳، مدت ۳۱ روز طول کشید تا محاسبات‌اش را کامل و عدد اول 1 – (274207281) را پیدا کند. سپس این کامپیوتر نتیجه را به سروری در سیاتل گزارش داد. این عدد ۲۲۳۳۸۶۱۸ رقم دارد. چاپ کردن آن بسته به اندازه‌ی فونت بین ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ برگه‌ی کاغذ را پر می‌کند.

 

منبع: mag.digikala.com

برچسب ها: ریاضیات , عدد اول , علم , بزرگ‌ترین عدد اول , سایتهای خبری , خبر , اخبار تکنولوژی , اخبار فناوری , اخبار IT , اخبار ای تی , کشفیات جدید علمی , کشفیات جدید , کامپیوتر , فناوری , تکنولوژی


نظرات

نکته :
- نظرات شما ممکن است پس از تائید مدیر نمایان شود.
- لطفا از زبان پارسی برای نظر دادن استفاده کنید  1. هیچ نظری ثبت نشده است

    شما اولین نفر باشید !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA Image Reload Image