آموزش ساخت چراغ سیاه یا بلک لایت بسازید

آموزش ساخت چراغ سیاه یا بلک لایت بسازید

بلک لایت‌ها یا همان چراغ‌های ماوراء بنفش کاربردهای بسیار جذابی دارند. از این چراغ‌ها می‌توانید برای پیدا کردن لکه هیا خیلی ریز استفاده کنید یا واکنش رنگ‌ها و مواد شیمیایی مختلف را به آنها ببینید. در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم که با ماژیک‌های‌هایلایت، بلک لایت بسازید.

 

 

 

بلک لایت فلورسنت می‌توانید در اندازه‌های بزرگتر هم بسازید اما آنوقت باید از تعداد ماژیک‌های بیشتری استفاده کنید.

 

گام اول : وسایل مورد نیاز

 

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • ماژیک‌هایلایت (هرچه ماژیک بزرگتر باشد و جوهر بیشتری داشته باشد، بهتر است)
  • ظرف شیشه ای یا پلاستیکی شفاف (در ظرف باید پلاستیکی باشد)
  • LED

 

میزان محلول فلورسنتی که با ماژیک می‌سازید، به اندازه ماژیک و میزان جوهرش بستگی دارد. ماژیک‌های کوچک بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر و ماژیک‌های بزرگ تا ۵۰۰ میلی لیتر محلول می‌سازند.

 

گام دوم : مغزی ماژیک را بیرون بیاورید

 

مغزی ماژیک را بیرون بیاورید

 

برای بیرون آوردن مغزی ماژیک، باید از بالا یا پایین ماژیک را بشکنید. اینکه مغزی را از کجا بیرون بیاورید به طراحی ماژیک تان بستگی دارد. استفاده از درمل یا کاتر هم کارتان را ساده تر میکند.

 

بعد از باز کردن ماژیک، مغزی پنبه ای آغشته به جوهر را بیرون بیاورید. حواستان باشد در حین بیرون آوردن مغزی، آن را خیلی فشار ندهید تا جوهر بیرون نپاشد. بلافاصله بعد از بیرون آوردن مغزی آن را داخل یک ظرف شیشه ای پر از آب قرار بدهید.

 

میزان آب داخل شیشه برای ماژیک‌های با اندازه معمولی ۱۵۰ میلی لیتر است (لازم نیست اندازه آب خیلی دقیق باشد). اگر از آب مقطر استفاده کنید، نور بلک لایت بیشتر میشود اما آب معمولی هم خوب است. دمای آب هم باید معمولی باشد؛ نه خیلی گرم و نه خیلی سرد. البته آب گرم انتقال جوهر به آب را سریعتر میکند اما معایب دیگری دارد که بهتر است از آن صرف نظر کنید.

 

گام سوم : مغزی را بیرون بیاورید

 

مغزی ماژیک را وقتی بیرون بیاورد که کاملاً سفید شده باشد. این زمان برای ماژیک‌های معمولی بین یک تا دو روز است. هر چند ساعت یکبار هم محلول را هم بزنید تا رنگ خوب با آب مخلوط بشود.

 

سعی کنید از کمترین میزان آب داخل شیشه استفاده کنید. اگر رنگ تان خیلی غلیظ بشود، بعداً هم می‌توانید آن را رقیق کنید. اما برای رنگ رقیق کاری نمی‌توانید بکنید.

 

اگر نمی‌خواهید بلک لایت بسازید، در همین مرحله باید دست از کار بکشید. اگر به جوهر فلورسنت برای ساخت پروژه‌های دیگر نیاز دارید، می‌توانید از محلول داخل شیشه استفاده کنید و نور اضطراری یا هر چیز دیگری که می‌خواهید، بسازید.

 

گام چهارم : LED را اضافه کنید

 

دو سوراخ کوچک روی در بطری دریل کنید. یک LED ماوراء بنفش ۵ ولتی بردارید و پایه‌هایش را از سوراخ‌ها رد کنید. قسمت‌های فلزی LED را با چسب حرارتی بپوشانید. همین کار را برای داخل در بطری هم تکرار کنید.

 

حالا می‌توانید در ظرف را ببندید. یک باتری ۳٫۵ ولتی و یک مقاومت ۱۲۰ اهمی‌هم به پایه‌های LED وصل کنید. با وصل کردن باتری، بلک لایت روشن میشود و می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

اگر می‌خواهید آن چراغ لوله ای را بسازید، به یک تیوب پلاستیکی شفاف نیاز دارید. یک سر تیوب را با انگشت تان نگه دارید و محلول را از سر دیگر داخل آن بریزید. وقتی از اندازه محلول راضی شدید، دو سر تیوب را با چسب حرارتی ببندید. چراغ‌ها را خاموش کنید و از درخشندگی تیوب تان لذت ببرید.

 

بلک لایت آماده است

 

این ساختنی ساده و کم هزینه را می‌توانید کنار بچه‌ها امتحان کنید. توصیه می‌کنیم برای ساخت بلک لایت از رنگ‌های شفاف تر – مثل سبز و زرد – استفاده کنید تا نور چراغ‌هایتان بیشتر بشود. تصاویر بلک لایت‌هایی که می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

 

 

 

منبع: saakhtani.ir

X

نویسنده مطلب: سید حسن حسینی

سید حسن حسینی

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!