آموزش ساخت با دستگاه پخش CD پرینتر بسازید

آموزش ساخت با دستگاه پخش CD پرینتر بسازید

قطعاً انتظار ندارید پرینتری که با دستگاه پخش CD می‌سازید، بخوبی پرینتر روی میزتان باشد. با این حال دستگاهی که در این ساختنی به آن می‌پردازیم، یک پرینتر ساده اما جالب است. این پرینتر کوچک با ماژیک کار میکند و هر طرحی که بخواهید را روی کاغذ میکشد.

 

 

 

نمونه پرینت را هم در تصاویر زیر آمده است. درست است که تصاویر رزولوشن بالایی ندارند اما ساخت این پرینتر هم جالب است و هم چیزهای زیادی به شما یاد می‌دهد.

 

گام اول : وسایل مورد نیاز

 

  • دستگاه پخش CD یا DVD (بهتر است دستگاه پخش دو موتوره باشد)
  • استپر موتور با چرخ لاستیکی
  • یک تخته چوبی
  • و قطعات الکترونیکی دیگری که در مراحل بعدی به آنها می‌پردازیم.

 

گام دوم : موتور اول

 

 

این موتور را به همراه پایه فلزی و میله‌های افقی آن جدا کنید. همانطور که در تصاویر می‌بینید لیزر پیک آپ و موتور دیگر استفاده نمی‌شوند.

 

گام سوم : موتور دوم

 

 

این موتور را به همراه تمام چرخ دنده‌ها جدا کنید. پلاستیک را با درمل (یا ابزار مشابه) ببرید و با کاغذ سنباده قسمت‌های باقیمانده را جدا کنید.

 

گام چهارم : کارتریج را آماده کنید

 

 

در این پرینتر به کارتریج به آن معنایی که در نظرتان است، نیاز نداریم. این پرینتر بجای جوهر از ماژیک استفاده می‌کند و منظورمان از کارتریج هم جایی است که ماژیک به آن وصل میشود.

 

یک تکه پلاستیک بردارید (می‌توانید پلاستیک را از بدنه دستگاه پخش ببرید) موتور DC را به آن وصل کنید. سپس این قطعه را روی میله‌های لیزر پیک آپ وصل کنید.

 

گام پنجم : هولدر ماژیک

 

 

با این قطعه می‌توانید هر وقت که خواستید ماژیک پرینتر را عوض کنید. این قطعه در واقع یک تیوب پلاستیکی است که یک طرفش سوراخ است. روی این سوراخ یک مهره پلاستیکی به همراه یک پیچ وصل میشود.

 

بعد از ساخت قطعه، آن را به آخرین چرخ دنده بچسبانید.

 

گام ششم : موتور جدید را اضافه کنید

 

 

اگر دستگاه پخش CD تان فقط یک موتور DC دارد و کارایی خوبی ندارد، خودتان باید یک استپر موتور به آن اضافه کنید. محل نصب موتور و نحوه اضافه کردن آن در تصاویر مشخص است.

 

گام هفتم : برد الکتریکی

 

مدار را طبق شماتیک بالا روی پرف بورد بسازید. سه سوئیچی که روی مدار می‌بینید در محصول نهایی کاربرد دارند.

 

گام هشتم : سخت افزار را کامل کنید

 

همه قطعات پرینتر را طبق تصاویر بالا روی یک تخته چوبی بچسبانید.

 

گام نهم : کدهای اصلی( ورود )

 

گام دهم : سازنده کد

 

برای ساده تر شدن استفاده از پرینتر، فایل زیر را دانلود کنید و از برنامه سازنده کد استفاده کنید. این برنامه با زبان جاوا نوشته شده و طراحی با پرینتر را ساده تر میکند.

 

کافی است برنامه را باز کنید و طرح تان را بکشید. بعد از اتمام طراحی “p” را بزنید. می‌بینید که یک پنجره حاوی کدهای اصلی برایتان باز میشود. این کد را کپی کنید و بین عبارات “‘aca empieza el codigo” و “aca termina el codigo” در کدهای پایه پیست کنید.

 

 

 

پرینتر آماده است

 

ساخت این پرینتر ساده می‌تواند دانش و مهارت شما در زمینه الکترونیک را بیشتر کند. همانطور که در تصاویر می‌بینید پرینت‌های دستگاه وضوح بالایی ندارد اما برای یک پرینتر با این ویژگی‌ها مناسب است.

 

اگر ایده ای برای بهبود این پرینتر دارید، آن را با مای بی سی در میان بگذارید.

 

 

 

منبع: saakhtani.ir

نویسنده مطلب: سید حسن حسینی

سید حسن حسینی

پاسخ دهید

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!